Zemin Zemin
bos
         Makalelerde Haberlerde Gruplarda
Arama Göstergesi
Site içi arama Site içi arama
Anasayfam Yap Favorilerime Ekle Bize Ulaşın IE7 Provider
BETA 2.1
IE6.0+, FireFox 2.0'ı destekler
 
   
bos bos bos
bos
Kapat

İlk Yorumu Siz Yapın.Başlık
Yorum
« Geri Yorumlar Makaleyi Sakla Arkadaşıma Gönder Yazdır

Yazar : Serkan KARAARSLAN
Okunma Sayısı : 36106
Tarih : 16.01.2007 19:58:38
Kategori : ASP.NET
Konu : SQL Server Reporting Services
Açıklama : SQL Server Reporting Services server tabanlı raporlama çözümüdür. Raporlamayı yapan, raporları yöneten ve raporlara ihtiyacı olan kişiler arasında web tabanlı bir etkileşim sağlar

SQL Server Reporting Services

Kurulumu, raporlaması ve yönetimi oldukça kolay olan bir araçtır. Bu araç sayesinde istenilen tüm raporlar, karar destek sisteminde kullanılmak üzere ilgili kişilere ulaştırılır. Raporlar, XML, CSV, TIFF, EXCEL, PDF, Web Archive (mhtml) olarak alınabilir. Anlık, web tabanlı olarak alınabileceği gibi, istenilen zamana ayarlanarak rapor çalıştırılır ve ilgili kişilere, istenilen formatta raporun çıktısı mail olarak  atılır.

Reporting Services’ın Yapısı

SQL Server Reporting Services OLE DB, ODBC (Open Database Connectivity) gibi sık kullanılan veri kaynaklarını destekler. Microsoft Visual Studio .NET ve Microsoft .NET Framework kullanılarak, raporlar tasarlanabilir ve istenilen çıktı alınarak, ilgili kişilere ulaştırılır.

Resmi Büyütebilirsiniz...

Kurulumu SQL Server Setup dosyası içerisinden Reporting Services bileşeni seçilerek yapılır. Bu kurulum sırasında SQL Server Database’ine raporlamalarla ilgili veritabanları oluşturulur. Aynı zamanda Web tabanlı olduğu için, gerekli web uygulamaları da IIS’de otomatik olarak kurulur. Diğer ayarlar ise kurulumdan sonra Reporting Services Configuration Manager aracı sayesinde kolaylıkla yapılır.

Sistemin nasıl kullanılacağına dair plana göre bir kurulum gerçekleştirilir. Farklı sunuculara da kurulabileceği gibi aynı sunucu üzerinde de çalışacak şekilde kurulum gerçekleştirilir. Standart olarak plan şu şekildedir.

SQL Server Reporting Services (SSRS) iki tane veritabanına sahiptir.

ReportServer : Birincil veritabanıdır. RDL dosyaları tarafından sağlanan raporlar hakkında bilgilerin turulduğu veritabanıdır. Yaratılan ve yayınlanan raporlar bu veritabanında tutulur. Raporun alınacağı veritanabına ait veri kaynağının da bilgisi yine ReportServer veritabanında saklanır. ReportServer klasör hiyerarşisini ve raporların çalışma loglarını tutar.

ReportserverTempDB : Eş zamanlı olarak bir çok kullanıcının kullanabilmesi ve bundan dolayı oluşacak performans düşüklüğünü en aza indirmek için raporları önbelleğe alarak bu veritabanında saklar. Raporları önbelleğe alarak, kalıcı bir depolama mekanizması sağlanır. Böylece Reporting Services yeniden başlatılsa bile kullanıcılar bundan etkilenmez.Server-A, web uygulamasının bulunduran sunucu, Server-B Reporting Services ile ilgili veritabanının bulunduğu sunucu ve Client ise raporların Microsoft Visual Studio .NET kullanarak tasarlandığı ortamdır.

Client raporları tasarlar ve Server-A’ya deploy eder. Deploy ettiği sırada bu rapor Server-B’deki Report Server Database’ine yazılır. Report Server Database’i raporların tüm ayarlarını ve özelliklerini barındırır.

Sistem dağıtık olarak işleyebileceği gibi aynı sunucu üzerinde de sistem görevini yerine getirir. Ben Reporting Services’ı aynı sunucu üzerinde, sizinde kolaylıkla uygulamanız için anlatacağım.

Reporting Services Senaryoları

1.Senaryo : Business Reporting
Çoğu şirket, kullanıcıların karar vermeleri, tehditleri analiz etmeleri, fırsatları tanımlamaları için bilgileri dağıtan raporlama yazılımları kullanır. Reporting Services kullanıma hazır araçları ve servisleri içerir. Bu araçlar ve servisler sayesinde, organizasyon içinde kullanılmak üzere, raporlar yaratılır, yayınlanır, ve yönetilir. Raporlar üzerinde  programatik olarak oynanabilir olmasına rağmen, Reporting Services’i kullanmak için herhangi bir programlama diline gerek yoktur. Raporlama  ve yönetim araçları Report Designer, Sql Server Management Studio, Report Manager ve Reporting Services Configuration Tool’u içerir.  Kullanıcılar Report Manager'ı, Share Point Web parçalarını ya da web tarayıcısını istenen raporları görüntülemek içine veya email yoluyla ilgili kişilere gitmesi için abone(subscribe) yapar.

2.Senaryo : Ad hoc Reporting
Ad hoc raporlamanın ne olduğunu açıklayalım. Ad hoc rapor, raporlar yaratmak ve yaratılan raporları düzenleme kabiliyetine denir. Reporting Services, Report Builder denilen bir aracı içerir. Bu araç sayesinde, rapor şablonu, rapor modeli seçebilir, veri alanlarını, grafiksel elementleri rapor tasarımının üzerine sürükle bırakla yerleştirebilir ve raporu server’a kaydedebilir veya düzenleyebilirsiniz. Bu tip raporları yaratabilmek için rapor tasarımcıları tarafından rapor modelleri tanımlanmalı ve server’a atılmalıdır.

3.Senaryo : Embedded Reporting
Eğer bir uygulama geliştiriciyseniz, uygulamanızdaki raporlama özelliklerini sağlamak için Reporting Services’ı kullanabilirsiniz. Raporların özelliklerini tamamlamak için ekstra olarak API’lar kullanabilirsiniz.

4.Senaryo : Internet Reporting
Raporları, farklı bölgelerde bulunan ofislerde çalışanların için erişilebilir olmasını isteyebiliriiniz. Form tabanlı veya windows tabanlı olarak bu raporlara web üzerinden erişilebilir.

Kurulumu
SQL Server’ın bir parçası olarak gelen SSRS’ın kurulumu, SQL Server Setup menüsünden seçilerek aşağıdaki şekildeki gibi yapılır. Server ve Client bileşenlerini içerir.

Kurulum bittikten sonra, SQL Server veritabanında ReportServer ve ReportServerTempDB adında iki tane yeni veritabanı oluşur.

Eğer IIS’e bakacak olursanız orda da iki tane web uygulamasının olduğunu görebilirsiniz. Reports ve ReportServer. Birazdan göreceğiniz gibi raporlara http://localhost/Reports adresi ile raporların bulunduğu sayfaları görebilirsiniz. http://localhost/ReportServer adresine de oluşturulan raporları deploy edebilirsiniz. Tüm bunları ilerleyen makalelerde nasıl olacağını anlatacağım.

SSRS (SQL Server Reporting Services) ayarlarını yapmak içinse Reporting Services Configuration Manager aracını kullanabilirsiniz.

Resmi Büyütebilirsiniz...

Ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi tüm ayarları bu araç vasıtasıyla düzeleyebilirsiniz.  Report Server Virtual Directory ile raporların nereye deploy edileceğini, Report Manager Virtual Directory ile Raporların web sayfasına nereden ulaşılacağı ayarlanabilir. Raporların belirli zamanlarda gönderilmesi için gerekli email ayarları yapılabilir.

Reporting Server Windows hizmetini başlattıktan sonra,  tarayıcınızın adres kısmına http://localhost/Reports yazarak SSRS hizmetine web tabanlı olarak ulaşabilirsiniz. Aşağıda AdventureWorks veritabanına ait  örnek bir rapor yarattım.

Resmi Büyütebilirsiniz...

Sales.Customer raporuna tıklayarak raporu alabilirsiniz. Yarattığım örnek rapor şu şekildedir.

 

Resmi Büyütebilirsiniz...

Örnek raporda göreceğiniz gibi raporun çıktısını Select Format yazılı DropDown kontrolü ile seçebilirsiniz. Raporu yazdırabilir, 1’den fazla sayfadan oluşuyorsa sayfalama yapabilirsiniz.  Raporların nasıl oluşturulduğu ile ilgili örnek uygulamayı bir sonraki makalemde yazacağım.

Görüldüğü gibi küçük veya büyük işletmeler olsun. SSRS ile rapor ihtiyacı olan çalışanlara, karar aşamasında yardımda dokunacak ve kolaylıkla raporların oluşturulabileceği ve yönetilebileceği bir ortamı kolaylıkla kurabilirsiniz. Siz raporu bir kere oluşturup gerekli ayarları yaptıktan sonra istenilen zamanda istenilen kişilere istenilen raporları düzenli olarak yollayabilirisiniz. SQL Server ve Visual Studio .NET ile birlikte çalışarak,  oluşturacağınız raporla ile firmanız ve firmanızda çalışan yöneticiler için çok gerekli olan bilgileri anında ve düzenli olarak ulaştırabilirsiniz.

Yazılım Geliştirme Uzmanı
Serkan KARAARSLAN

http://serkankaraarslan.blogspot.com
serkank@aspnedir.com

 

 
Şifremi Unuttum
Üye Ol

ASP.NET AJAX
ASP.NET AJAX Kitabı

Röportaj Dr. Arzu Baloğlu ile Türkiye ve Bilişim üzerine keyifli bir röportaj...


isarayan.org
Yenibiriş Logo
 
bos bos bos
bos Hakkımızda