Zemin Zemin
bos
         Makalelerde Haberlerde Gruplarda
Arama Göstergesi
Site içi arama Site içi arama
Anasayfam Yap Favorilerime Ekle Bize Ulaşın IE7 Provider
BETA 2.1
IE6.0+, FireFox 2.0'ı destekler
 
   
bos bos bos
bos
Kapat

İlk Yorumu Siz Yapın.Başlık
Yorum
« Geri Yorumlar Makaleyi Sakla Arkadaşıma Gönder Yazdır

Yazar : Serkan KARAARSLAN
Okunma Sayısı : 28215
Tarih : 26.01.2007 11:46:09
Kategori : ASP.NET
Konu : Reporting Services 2005'de Rapor Oluşturma
Açıklama : Reporting Services 2005'de nasıl rapor oluşturulur ve nasıl yayınlanır. Ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz.

Reporting Services 2005'de Rapor Oluşturma

Bir önceki makalede size SQL Server Reporting Services (SSRS) ile ilgili genel bir bilgi verip, nasıl kurulacağını anlattım. Bu makalede ise size örnek bir rapor SSRS’de nasıl oluşturulur, deploy(publish-yayınlanır) edilir, ve görüntülenir bunu göreceğiz. Öncelikli olarak mutlaka SQL Server Reporting Services hizmetinin açık olduğundan emin oldun. Bunun için Reporting Services Configuration (Başlat/Programlar/Microsoft SQL SERVER 2005/Configuration Tools dizininden ulaşabilirsiniz.) aracında Server Status bölümü çalışmıyorsa Start butonuna tıklayarak çalıştırın.

Resmi büyütebilirsiniz.

Şu anda sistem çalışmamaktadır.

Resmi büyütebilirsiniz.

Sistem çalışır hale gelmiştir.

Şimdi sıra geldi örnek bir rapor oluşturmaya. Bunun için Visual Studio 2005’i açın, File/New/Project’e tıklayın. Açılan pencerede Business Inteligence Projects’i seçtiğiniz zaman hemen sağda Visual Studio Installed Templates bölümü çıkar. Bu bölümden Report Server Project’i seçin ve ismini (ben aspnedirRAPOR olarak veriyorum) istediğiniz şekilde yazın.

Resmi büyütebilirsiniz.

ve ok'e tıklayın

Ben bu rapor örneğinde AdverntureWorks veritabanı ile çalışacağım.  AdventureWorks veritabanının http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=E719ECF7-9F46-4312-AF89-6AD8702E4E6E&displaylang=en adresinden indirebilirsiniz.

İlk olarak raporu hangi veritabanından çekeceksek bununla ilgili veri kaynağını (DataSource) tanımlamalıyız. Bunun için Solution Explorer bölümünden Shared Data Sources’a sağ tıklayın ve Add New Data Source’ı seçin.

Reporting Services

Açılan pencerede veri kaynağımızın ismini ve Tipini belirliyoruz. Ben veri kaynağının ismini AdventureWorks olarak yazdım. Siz rapor çekmek istediğiniz veritabanının ismini yazabilirsiniz.

Resmi büyütebilirsiniz

Connection string’i el ile yazabileceğiniz gibi, Edit butonuna tıklayarak önünüze gelen sihirbaz yardımıyla da yapabilirsiniz. Burada size sihirbazla nasıl yapılacağını anlatacağım. Şimdi Edit butonuna tıklıyoruz.

İlk olarak Server ismini giriyoruz bu ismin ne olduğunu bilmiyorsanız, SQL Server Management Studio’u açın ve orda bağlı bulunduğunuz veritabanının hangi sunucu isminde kayıtlı olduğunu bulun. Bendeki örnekte sunucu ismi SEKANET olarak geçmektedir.

Database Server ismini şekildeki gibi görebilirsiniz. Benim server'ımın ismi SEKANET olarak geçmektedir.

İster windows Authentication ile isterseniz SQL server Authentication ile sunucuya bağlanabilirsiniz. Ben bu örnekte SQL server authentication’u tercih ettim. Kullanıcı adı ve şifresini girdikten sonra kullanılacak veritabanını seçin ve doğru bir ayar yaptığınızı test etmek için Test Connection butonuna tıklayın. Eğer ayarları doğru yaptıysanız Test connection succeeded mesajını göreceksiniz. Burda size tavsiyem Save My Password seçeneğini de seçmeniz. Böylece raporu görüntülemek istediğinizde sürekli olarak veritabanına bağlanmak için kullanıcı adını ve şifresini girmek zorunda kalmazsınız.

Resmi büyütebilirsiniz.

Rapor Oluşturma

Veri kaynağımızı yarattıktan sonra sıra geldi yeni bir rapor dosyası oluşturmaya. Bunun için  Solution Explorer bölümündeki Reports’a sağ tıklayın ve Add New Report deyin.

Yeni rapor ekle dedikten sonra karşınıza bir sihirbaz çıkar. Bu sihirbazdaki ilk ekranı Next diyerek geçin. Bu adımda size hangi veri kaynağından rapor almak istediğinizi soracaktır. Aynı proje içerisinde birden fazla veri kaynağı oluşturabileceğiniz için böyle bir seçim yapmanız gerekir.

Resmi Büyütebilirsiniz.

Veri kaynağınızı seçin ve Next butonuna basın. Bu adımda ise raporu oluşturacak sorguyu yazıyoruz. 

Resmi büyütebilirsiniz.

Ve Next’e tıklayarak bu ekranı geçiyoruz.

Bir sonraki ekranda ise Tabular’ı seçip Finish butonuna tıklayın.

Resmi Büyütebilirsiniz.

Şimdilik burda yer alan diğer bölümlerin ne işe yaradığını anlatmayacağım.

En son ekranda ise bize oluşturduğumuz raporun ismini  soracak. Ben örnek olarak SalesTerritory adını girdim.

Resmi Büyütebilirsiniz.

Ve son olarak Finish deyip raporumuzu tamamlıyoruz. Raporumuz tamamlandıktan sonra  Visual Studio .NET ekranında default olarak raporun taslak hali gelir. Bu ekranda raporun başlığından, oluşacak verilerin tasarımına kadar her şeyi belirleyebilirsiniz.

Resmi Büyütebilirsiniz.

Data kısmı bizim raporun oluşması için kullandığımız sorguyu içerir.

Hatırlarsanız bu sorguyu rapor oluşturma sihirbazında yazmıştık. Buradan sorgunuzu değiştirebilirsiniz.

Son olarak da raporumuzun çıktısını görebileceğimiz Preview tabına tıklayın. Aşağıdaki gibi bir görüntü elde edersiniz.

Resmi Büyütebilirsiniz.

Raporu Yayınlama (Publish-Deploy)

Peki oluşturduğumuz raporu web uygulamasında nasıl göstereceksiniz? İlk önce yarattığımız raporu build edeceğiz. Daha sonra raporun üstüne sağ tıklayıp seçeneklerder Deploy’u tıklayıp raporu sisteme atacağız. Fakat bunun için öncelikle deployment ayarlarını yapmalıyız.

Solution Explorer’daki projenin yazılı olduğu yere sağ tıklayıp Properties seçeneğini tıklayın karşınıza gelen pencerede şu ayarları yapın.

Resmi Büyütebilirsiniz.

TargetServerURL kısmını yukarıdaki gibi http://localhost/ReportServer olarak girin. Burdaki önemli nokta web sunucunuzun ismi ne olursa olsun mutlaka ReportServer isminin yazılması gereğidir. TargetReportFolder ise deploy edeceğimizi raporu hangi dizin altına kopyalayacağımızı belirtir. Ben örnek olarak aspnedirRAPOR ismini girdim. Bu girdiğim ismi Report Server’ın web uygulamasında da yaratmamız gerekir. Bunu yapmak için öncelikle http://localhost/Reports yazarak web uygulamasına girin.

Resmi Büyütebilirsiniz

New Folder’a tıklayın ve gelen ekrana aspnedirRAPOR ismini yazın ve OK’e tıklayın

Resmi Büyütebilirsiniz.

Daha sonra Visual Studio .NET’e geri dönün ve oluşturduğunuz raporun üstüne sağ tıklayın ve Deploy seçeneği ile raporunuzu aspnedirRAPOR dizinine atın.

Tekrardan http://localhost/Reports uygulamasını tarayıcınızın yardımıyla açın. aspnedirRAPOR linkine tıkladığınızda oluşturduğumuz raporun orada olduğunu görebilirsiniz. Şimdi sıra geldi bu raporu görüntülemeye bunun için rapora bir kere tıklamanız yeterli.

Makalenin boyutunun büyük olduğuna aldanmayın ve korkmayın, yaptığımız işlem oldukça basittir. Zaten bu adımlardan çoğunu ikinci veya daha fazla rapor oluşturduğunuzda yapmayacaksınız. Sadece Add New Report deyip adımları raporu oluşturacaksınız.

Yazılım Geliştirme Uzmanı
Serkan KARAARSLAN

http://serkankaraarslan.blogspot.com
serkank@aspnedir.com

 
Şifremi Unuttum
Üye Ol

ASP.NET AJAX
ASP.NET AJAX Kitabı

Röportaj Dr. Arzu Baloğlu ile Türkiye ve Bilişim üzerine keyifli bir röportaj...


isarayan.org
Yenibiriş Logo
 
bos bos bos
bos Hakkımızda